Топ-10 локацій острову

Сан-Мігел (Азори)

ПУТІВНИК

Весною 2019 мені вдалося здійснити одну з моїх мрій – відвідати Азорські острови. Тільки-но з’явилися дешеві квитки, без довгих роздумів придбав та за місяць вже летів над Атлантичним океаном.

Свого часу «National Geographic» вніс їх в ТОП-3 островів з унікальною природою, але й досі це непопулярний туристичний напрям. Коли я відповідав на запитання друзів «куди ти їдеш», «звідки приїхав» мені завжди відповідали: «Азори? А де це?». В українському інтернеті бракує інформації про ці «hidden gems» острови. Тому трішки відкрию завісу топовими місцями, які вдалося запам’ятати на камеру. Загальну інформацію почитаєте у Вікіпедії, а тут поділюся місцями, в яких побував та рекомендую до відвідування. Отже, поїхали!

1. Pineapples A Arruda

Ананасова ферма і цим все сказано 😉 Не дарма ми почали саме з цього місця, адже Азори відомі ананасами, які там ростуть цілий рік. В теплицях ви побачите грядки з ананасами на різних стадіях дозрівання.

Вхід на територію вільний. Найцікавішим, звичайно на локації є кафе, де можна зкуштувати смаколиків зі свіжими ананасами (як то фреш чи паштейша) та сувенірна лавка, де продають відомий ананасовий лікер. В супермаркеті, той самий лікер, звичайно, дешевше, але португальці про це вам не скажуть. Ще ті бізнесмени 😉

Місце легко знайти – воно знаходиться в околицях столиці Азорських островів – Понта Дельгаді. Точка на карті для зручності.

2. Ponta Da Ferraria

Одне з моїх найулюбленіших місць. Природнє термальне джерело. Фішка в тому, що вода б’є прямо зі скелі біля океану. Витікає це все в також природній, утворений завдяки припливам басейн розміром біля 5х10 метрів.

Найкрутіше відчуття – коли спину гріє термальна вода, а в обличчя з приливом прилітає велика холодна порція атлантичного бризу.

Вхід вільний, але людно. Раніше можна було проїхати під саме джерело на авто по крутому спуску, а зараз необхідно лишати авто на верхній парковці біля оглядового майданчику. Припускаю, що це зроблено це завдяки тому, що внизу збудували платні термальні джерела. Можливо, скоро прикриють цю точку, тож поспішайте 😉

3. Miradouro da Ponta do Escalvado

На картах цей оглядовий майданчик позначений як «whale watching viewpoint». Бінокль, до речі, також безкоштовний, тут є. Але за 15 хвилин жоден з нас китів в морі не побачив. Можливо, погано дивилися, а можливо вода відблискувала сонячне світло й було погано видно.

Це все не важливо, оскільки, як на мене, це найкращий оглядовий майданчик на океан. Тут по обидва боки височіють кремезні гроти, на яких гніздяться колонії птахів. Місце однозначно варте для відвідування. Та й загалом, запам’ятайте слово «miradouro» – воно значить оглядовий майданчик португальською.

4. Sete Cidades

Загалом, Sete Citades – це поселення в кратері між двома вулканічними озерами. Вода в озерах різного кольору: зеленого та блакитно-ізумрудного. Вони поєднані між собою, але вода все одно має різний колір.

Найцікавіше, звичайно, поза популярною назвою села. А саме, це гірський трек Caminho da Rocha, що тягнеться навколо цих двох озер. До речі, якщо поглянете на карту – побачите не тільки два великих озера, але й декілька менших, не менш красивих.

На трек раджу відвести цілий день, запастись водою та перекусами. Кульмінацією стежки, як на мене, є Miradouro da Grota do Inferno – найкращий оглядовий майданчик на вулканічні озера великого зеленого кратеру. Варіантів звернути на маршруті безліч, тому пильнуйте та не згубіться.

Іншим цікавим місцем є оглядовий майданчик Kings View, що на шляху вниз до села. Тут в 1901 році португальський король Карлуш та королева Амалія зупинились, щоб подивитися на озера. Коли король побачив панормний вид на озера, він широко розкинув руки та прокричав: “Господи! Невже це все моє!?”

Саме тут знаходиться знаменитий вид на два великих озера Sete Citades. Місця для паркінгу достатньо. До речі, поруч знаходиться недобудований готель, який вже викупили китайці, тільки їм відомо що його чекає.

5. Lagoa das Empadadas

Це назва лише одного озера, для ідентифікації. Всього їх там п’ять. Фішка в тому, що вони оповиті лісом та квітучими кущами, знаходяться в горі. Треба трішки піднятися, але таких красивих зелених, що там… різнокольорових, яскравих коридорів я ще не бачив. Над озерами ходять ураганом хмари, тому не забудьте взяти з собою верхній одяг, якщо плануєте прогулятися навколо.

Парковка відсутня, але на обочині місця повно 😉

6. Parque Natural da Ribeira dos Caldeirões

Парк водоспадів. Можна заблукати на день. Ми провели тут біля 4-5 годин, дійшли до каньйону в джунглях, за нам ще декілька кілометрів до підйому в гору, плюнули й пішли назад, бо решта компанії не були такими терплячими. Стежки там не закінчуються, а виводять на інші локації. Є припущення, що ми рухались в напрямку гори Піку.

Рослинність тут як в джунглях, а де-не-де розташовані автентичні колоніанльні будиночки, частина з яких працюють як водяні млини. Більшість місцевості добре об лаштована та доглянута, але є і дикі треки, доступ на які заборонений та огороджений парканом. Дивно, на Азорах немає небезпечних для життя людини хижаків ще з моменту колонізації…

7. Pico da Vara

Найвища точка острову Сан Мігел (1105 м). Маршут на гору займає 1,5-2 години залежно від темпу. Трек легкий та цікавий. Особливо в туманну погоду, коли, часом, з одного боку спираєшся на м’який трав’яний схил, а з іншого ніби прірва, низька хмарність ховає весь вигляд. А погода змінюється там часто. Це як «португальські Фарери» 😉

І хоча з вершини Піку да Вара нам не вдалося нічого побачити протягом 20-30 хвилин, за які ми добряче змерзли, все одно рекомендую цей спот до відвідування!

8. Lagoa da Fogo

Вогняне озеро. Вибір редакції (ака Дмитра Карпова), як то кажуть. За тиждень відвідували це місце тричі, настільки воно сподобалось нашій компанії. Серйозно, топова локація острову! Вигляд неймовірний. Якщо вам пощастило з погодою, бо, зазвичай, тут хмарно.

Нам пощастило вперше. Жодної хмаринки. Ми навіть спустилися по треку вниз до озера. Це зайняло біля 2 годин. Трек цікавий. Від оглядового майданчику можна навіть дійти до пляжу Вілла Франка. Або з того пляжу вгору йти поміж озерами, місцеві гіди рекомендують саме такий порядок маршруту.

Вдруге вже з хмарністю було мінливо, проте був один з найкращих заходів сонця в моєму житті. Втретє було дууже туманно, нічого не видно.

Якщо піднятися біля 5-10 хвилин вгору – вам підкриється панорама острову. Крім того, ви зможете побачити дві протилежні сторони острову, які омиваються океаном. Острів продовгуватий, але вузький: відстань від північного узбережжя до південного від 8 до 17 км.

9. Janela do Inferno

Двояка локація, для терплячих. З одного боку, спочатку йдеш годину-півтори по пасовиську та звичайній грунтовій дорозі. Якщо ще додати, що ми за «наводками» іспанців шукали старт треку біля 4 годин, попередньо заблукавши в ліс та болото іншим маршрутом… Коли йшли між пасовиськами, згоріли на сонці. Передчуття були, м’яко кажучи, не дуже. Компаньйонка Еліс навіть жалілася: «They’ve been to Lagoa da Fogo and have recommended to us this SHIT!?»

Найцікавіше було те, що локація захована, ми ніби перенеслись туди порталом, яким виступав не примітний тунель. Просто дірка в маленький пагорб. Заходиш, йдеш 25-30 метрів в темряві пригинаючи голову і враз переносишся в якийсь оазис серед поля: рослинність як в джунглях, маленькі струмки та водоспади, квіти й широколисті дерева. Тут, до речі, від нас відстала британка Джулі, трішки пошукали її =)

Щоб ви не шукали старт треку так само трешово, як ми, ділюся точкою на карті.

10. Furnas

Ще одне улюблене місце на Азорах – Фурнаш. Тут є декілька кльових місцин.

По-перше, це Lagoa das Furnas Hotsprings – геотермальна зона, яка постійно димить, а біля озера ще й де-не-де пробивається вода. Тут можна прогулятися стежками між вулканічного пару по вистелених дерев’яних дощечках. Саме тут готують відому вулканічну страву Cozido das Furnas – тушковане м’ясо та овочі (обох по декілька видів) з присмаком сірки.

По-друге, це Caldeiras Vulcânicas гейзерна термальна зона. Місце “маствізіт”, тут сотні гейзерів, що парують, киплять. Загалом гейзери на Азорах працюють за принципом «бурління», «кип’ятіння», постійно пульсуючи. Інакший, ніж в Ісландії. Тут можна зустріти місцевих, які готують кукурудзу та інші продукти прямо в гейзерах місцевого визначного місця.

По-третє, це Terra Nostra Park – термальні джерела Фурнашу. Тут є знамениті мінеральні (з коричневою водою, величезний басейн) та декілька менших з різними мінералами та водою звичайного кольору. В менших більше ніш з масажним струмом.

Вхід в травні 2019 вартував 8 євро. За рушники платиться окремо. Локерів нема, ми лишали речі прямо біля басейну або носили за собою й клали поруч. Душ входить у вартість. В ціну також входить відвідування ботанічного саду навколо джерел. В саду є багато цікавих скульптур, навіть монументальний зоопарк. Словом, варто пройтися, адже квиток на цілий день, можна навіть декілька підходів до джерел зробити, зробивши перерву на обід.

По-четверте, це вулканічна їжа. Одразу рекомендація: куштувати Козіду даш Фурнаш в готель Terra Nostra не йдіть, там дорого. У Фурнаші чи не в кожній забігайлівці його подають, але попередньо запитуйте, чи є в наявності, бо страва готується 4-12 годин.

Азорські острови – одне з найкрасивіших місць, де мені вдалося побувати. В стаття навів лише 10 місцин одного острову, заради яких варто туди дістатися. Достойних локацій більше за десяток, і це лише один з островів архіпелагу, а їх там аж дев’ять!

Незабаром стартує моя друга мандрівка на Азори, тепер вже робоча, а доти зможу поділитися організаційною складовою мандрівкою, ака звітом з цифрами. 😇

Зацініть інші цікаві дописи

72 ідеї подарунків мандрівникам

72 ідеї подарунків мандрівникам

72 ідеї подарунків мандрівникам ТРЕВЕЛ-ХАКИ Пам’ятаєте, колись в інстаграмі запитував "що можна подарувати мандрівникові?" Тоді робив це для подруги і подумав: «а чому б його не деталізувати та поширити назагал?» Заходиш, коли день народження друга на носі, вибрав...

Східна Швейцарія

Східна Швейцарія

Східна Швейцарія Квітень 2019 7 днів Трекінг Альпами, нічліг під зорями, Віадуки, річки, потяги,та Гранд Каньйон"по-швейцарськи" Тривалість: 7 днів Локація: Баварія, Німеччина, Форарльберг, Австрія, Санкт-Галлен, Граубюнден, Швейцарія  Бюджет: 186 євро Відстані...

Подільські Товтри

Подільські Товтри

Подільські Товтри Квітень 2019 2 дні Кам’яні кряжі, широкий Дністер,душевний кемпінг, триповерхова печера та середньовічна фортеця Тривалість: 2 дні Локація: Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область, Україна Бюджет: 20 євро Відстані подолано: 1290 км Мені вже...

151 коментар

 1. Rebecca

  I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.

  All the best

  Відповісти
 2. Bruce

  What’s up, I want to subscribe for this blog to take latest updates,
  so where can i do it please assist.

  Відповісти
 3. Jessica

  Paragraph writing is also a fun, if you know afterward you can write or else it is complicated to write.

  Відповісти
 4. Gabriel

  Asking questions are genuinely pleasant thing if you are not understanding anything totally, except this post presents pleasant understanding even.

  Відповісти
 5. Animal Porn

  Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say wonderful blog!

  Відповісти
 6. Us Porn

  Thanks in support of sharing such a nice opinion, post is good, thats why i have read it entirely

  Відповісти
 7. supreme clothing

  I抦 impressed, I must say. Actually rarely do I encounter a blog that抯 each educative and entertaining, and let me tell you, you’ve gotten hit the nail on the head. Your concept is outstanding; the problem is something that not enough individuals are talking intelligently about. I am very blissful that I stumbled across this in my search for one thing referring to this.

  Відповісти
 8. Jason

  Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone!

  Just wanted to say I love reading through your blog and
  look forward to all your posts! Carry on the outstanding work!

  Відповісти
 9. Julie

  Hi there mates, its wonderful piece of writing regarding educationand completely explained,
  keep it up all the time.

  Відповісти
 10. Sophia

  Great blog right here! Additionally your site a lot up very fast!

  What host are you the usage of? Can I get
  your affiliate link to your host? I desire my web site loaded up as fast as
  yours lol

  Відповісти
 11. Gabriel

  Woah! I’m really loving the template/theme of this
  website. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s hard to get
  that “perfect balance” between usability and visual appearance.
  I must say you have done a very good job with this.
  Additionally, the blog loads extremely quick for me on Safari.

  Excellent Blog!

  Відповісти
 12. Eric

  We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our
  community. Your web site offered us with valuable info to
  work on. You have done a formidable job and our entire community will be grateful to
  you.

  Відповісти
 13. Timothy

  magnificent publish, very informative. I’m wondering
  why the opposite specialists of this sector do not realize this.

  You must proceed your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

  Відповісти
 14. supreme new york

  Needed to put you a very little note in order to thank you very much once again on the precious pointers you have shown on this website. This is quite strangely generous of you to offer extensively precisely what a number of us could possibly have distributed for an ebook to help make some cash on their own, most importantly given that you could have done it if you wanted. Those concepts additionally served to be a easy way to recognize that other people online have the same zeal really like my personal own to know the truth a good deal more with respect to this problem. I’m sure there are many more pleasant instances ahead for people who discover your website.

  Відповісти
 15. 1xbet bağlantısı

  Link exchange is nothing else however it is only placing the other person’s blog link on your page
  at proper place and other person will also do similar in favor of you.

  Відповісти
 16. balenciaga sneakers

  I must show some thanks to this writer for rescuing me from such a situation. After looking through the the web and seeing tips that were not powerful, I figured my life was gone. Being alive devoid of the solutions to the problems you’ve fixed through the site is a serious case, and those which may have in a wrong way damaged my career if I had not discovered your blog. Your own personal capability and kindness in controlling the whole thing was vital. I’m not sure what I would have done if I hadn’t come across such a solution like this. I can at this point relish my future. Thanks for your time very much for your expert and amazing guide. I won’t be reluctant to endorse the sites to anybody who requires support on this topic.

  Відповісти
 17. Ryan

  Hi there i am kavin, its my first time to commenting anywhere,
  when i read this post i thought i could also make comment due to this brilliant
  post.

  Відповісти
 18. moncler

  I wanted to compose a word to be able to express gratitude to you for all of the splendid information you are showing on this site. My time consuming internet research has now been recognized with really good ideas to talk about with my best friends. I ‘d suppose that we website visitors are definitely lucky to be in a fabulous website with very many perfect individuals with valuable concepts. I feel rather grateful to have used your entire web page and look forward to some more entertaining moments reading here. Thanks a lot once again for all the details.

  Відповісти
 19. Diane

  Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m
  having trouble finding one? Thanks a lot!

  Відповісти
 20. nike air max

  I happen to be commenting to make you know what a extraordinary encounter my cousin’s daughter obtained reading through your web page. She learned a lot of pieces, most notably what it is like to possess a wonderful giving character to get many more without hassle fully understand a number of complicated subject matter. You undoubtedly surpassed my expected results. Thanks for giving those effective, safe, informative and in addition unique tips about that topic to Julie.

  Відповісти
 21. John

  Hello, its pleasant piece of writing on the topic of media print, we all be familiar with
  media is a enormous source of data.

  Відповісти
 22. Jean

  This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss
  feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I have shared your site in my social networks!

  Відповісти
 23. Bradley

  I all the time used to study piece of writing in news papers
  but now as I am a user of internet therefore from now I
  am using net for content, thanks to web.

  Відповісти
 24. Andrew

  There’s certainly a great deal to find out about this
  topic. I really like all of the points you have made.

  Відповісти
 25. Paul

  Wow, marvelous weblog layout! How long have you ever been blogging
  for? you make blogging glance easy. The overall glance of your site is great, as neatly
  as the content material!

  Відповісти
 26. Rachel

  What’s up, yeah this piece of writing is genuinely nice and I
  have learned lot of things from it concerning blogging.
  thanks.

  Відповісти
 27. curry 7

  I wish to show some appreciation to this writer just for rescuing me from this type of problem. Because of checking throughout the online world and getting thoughts which were not productive, I believed my entire life was done. Living without the approaches to the problems you’ve resolved by means of your good article is a crucial case, and the kind that might have in a negative way affected my career if I had not noticed your blog. Your own understanding and kindness in touching all the stuff was very useful. I don’t know what I would’ve done if I had not come upon such a solution like this. I can now relish my future. Thanks for your time so much for the professional and amazing guide. I won’t be reluctant to refer your site to anyone who would need guidelines on this subject matter.

  Відповісти
 28. Harold

  This is a topic that is near to my heart… Cheers!
  Exactly where are your contact details though?

  Відповісти
 29. Amanda

  It’s very simple to find out any topic on web as compared
  to books, as I found this paragraph at this site.

  Відповісти
 30. Bryan

  Its not my first time to visit this web site, i am visiting this web
  page dailly and obtain nice facts from here daily.

  Відповісти
 31. curry shoes

  I just wanted to send a quick message so as to appreciate you for those fabulous tips and tricks you are writing on this website. My time-consuming internet look up has at the end of the day been honored with beneficial knowledge to go over with my great friends. I ‘d repeat that we visitors are extremely blessed to dwell in a magnificent network with very many perfect people with interesting tips. I feel rather privileged to have used your entire website page and look forward to tons of more fabulous minutes reading here. Thank you once again for everything.

  Відповісти
 32. Laura

  Hello there, I discovered your blog by means of Google whilst searching for
  a related matter, your web site came up, it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hi there, simply turned into alert to your blog via Google, and located that it is really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful for those who continue this in future.
  Many folks will be benefited out of your writing.
  Cheers!

  Відповісти
 33. Walter

  Everyone loves it when individuals get together and share views.
  Great site, stick with it!

  Відповісти
 34. bape hoodie

  I am writing to make you be aware of of the perfect discovery my friend’s girl had visiting your web page. She noticed so many issues, not to mention what it’s like to have an ideal helping character to have other individuals completely learn about various multifaceted issues. You undoubtedly exceeded people’s expectations. I appreciate you for delivering these necessary, trustworthy, revealing not to mention fun thoughts on your topic to Julie.

  Відповісти
 35. Us Porn

  I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. Cheers

  Відповісти
 36. Kelly

  It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate
  to this fantastic blog! I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will talk about
  this blog with my Facebook group. Talk soon!

  Відповісти
 37. kyrie 6 shoes

  I as well as my guys have already been following the excellent secrets from your web page and at once developed an awful feeling I never thanked you for those tips. All of the young men had been for that reason warmed to see them and already have absolutely been having fun with them. Thanks for turning out to be really thoughtful and for making a decision on this sort of wonderful subjects most people are really desirous to be aware of. My very own sincere regret for not saying thanks to you sooner.

  Відповісти
 38. Alexander

  Howdy! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog
  post or vice-versa? My website addresses a lot
  of the same topics as yours and I think we could greatly
  benefit from each other. If you’re interested feel free to send me
  an e-mail. I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

  Відповісти
 39. Nicholas

  Hi there mates, its great paragraph about tutoringand entirely defined, keep it up all the
  time.

  Відповісти
 40. Brandon

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I’ve
  discovered It positively helpful and it has aided
  me out loads. I am hoping to give a contribution & assist different users
  like its aided me. Good job.

  Відповісти
 41. golden goose sneakers

  Thanks a lot for providing individuals with an extremely breathtaking chance to read from here. It really is so good plus jam-packed with a good time for me personally and my office fellow workers to visit your blog at the least three times in 7 days to find out the latest items you have got. Not to mention, I am at all times satisfied considering the amazing opinions served by you. Selected 4 points in this post are without a doubt the most suitable we have all had.

  Відповісти
 42. Angela

  great publish, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector don’t
  notice this. You must proceed your writing.
  I am sure, you’ve a great readers’ base already!

  Відповісти
 43. options trading

  that would be the end of this write-up. Right here youll uncover some web-sites that we consider youll value, just click the hyperlinks over

  Відповісти
 44. Pc reparatur

  we like to honor several other net web sites around the internet, even if they arent linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages worth checking out

  Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Share This